Prečo sú Slováci konzervatívni a boja sa podnikať vo finančnom sprostredkovaní?


Slovensko je krajina, ktorá si prešla rýchlymi ekonomickými aj spoločenskými zmenami. Napriek tomu mnohí Slováci ostávajú v oblasti podnikania konzervatívni a obzvlášť vo finančnom sektore pociťujú strach urobiť prvý krok. Prečo je to tak?

1. História a výchova

Generácie vyrastali v systéme, kde bolo isté zamestnanie v "štátnom" istotou. Podnikať sa nenosilo, nepropagovalo a často sa spájalo s rizikom, nepochopením alebo nelegálnymi praktikami. Tento mentálny model sa preniesol aj do nových generácií.

2. Nedostatok informácií a predsudky

Finančné sprostredkovanie je mnohými vnímané ako neprehľadne a zložito. Pridajte k tomu negatívne skúsenosti alebo zovšeobecňovanie typu "to je len predaj poistenia" a záujem klesá. Veľka časť populácie nepozná skutočný rozsah a potenciál tohto podnikania.

3. Strach zo zlyhania

Podnikať znamená prevziať zodpovednosť. Pre človeka, ktorý nikdy nebol vedený k samostatnosti, môže byť myšlienka na samostatnú prácu desivá. Strach z odmietnutia, nevedomosti či neschopnosti je silnejší ako potenciál, ktorý tento odbor ponúka.

4. Kultúrne normy a tlak okolia

"Nájdi si normálnu prácu!", "To nie je istota.", "Nie je to pre teba." - to sú vety, ktoré mnohý z nás počuli, keď vyjadrili chuť podnikať. Tlak okolia, rodiny či priateľov, môže byť veľmi silný a brzdiť individuálny rast.

5. Nevedia, čo všetko im podnikanie vo financiách môže dať

Veľa ľudí netuší, že finančné sprostredkovanie nie je len predaj produktov, ale práca s ľuďmi, budovanie tímov, osobnostný rast, flexibilita, vplyv a v konečnom dôsledku aj možnosť dosiahnuť finančnú slobodu.

Záver

Slováci nie sú menej schopní alebo menej ambiciózni. Len potrebujú viac pozitívnych vzorov, viac informácií a menej predsudkov. Finančné sprostredkovanie môže byť úntastickou cestou k slobode, ale prvý krok musíme urobiť my sami.

Ak aj vy patríte k tým, ktorí cítia, že chcú v živote niečo viac, ale neviete, kde začať – možno je čas dať šancu oblasti, ktorá už tisícom ľudí zmenila život.







Späť na články